منطقه عسلویه

عسلویه کجاست ؟

پروژه های صنعتی

راهنمای تلفن عسلویه

 

مقالات

 پتانسیل نفتی مرز ایران و عراق، نیازمند به مطالعات بیشتر و ترسیم مرزهای نفتی-سیاسی
 آشنایی با روش‌های بهبود بازیابی نفت
 مخازن نفتی و گازی مشترک ایران با کشورهای همسایه در حوضه زاگرس
 زمين شناسي مخازن هيدروكربوري ايران
 رخساره رسوبی : مفاهیم و کاربردها
 تلاش­هاي کليدي لازم در مورد زمين شناسي زاگرس براي اکتشاف و توليد مخازن هيدروکربوري در آينده
 قابلیت های گازطبیعی درجهان
 انتقال گاز طبیعی با فناوری های جدید
 

لینکها


نفت - گاز و پتروشیمی

سرگرمی

دیگر پیوندها

 

تبلیغات

 


حمایت کنندگان 


روش هاي نامعمول استخراج گاز
ميزان ذخاير گاز درآمريكاي شمالي آن قدر هست که تا سال ها بتوان از آن استفاده كرد. اما همه منابع اين گازها داراي فشار جريان كم و تراوايي ناچيز و نامعمول هستند. در سال ۱۹۹۸ ميانگين بهاي گاز سرچاهي در ايالات متحده به ۹۶/۱ دلار در هر ميليون فوت مکعب (MCF) رسيد، اما از آن هنگام تا كنون مدت زيادي گذشته است و ديگر كسي به گاز دو دلاري نمي انديشد. در ۱۵ سال آينده، كمترين قيمتي كه اين صنعت براي مصرف پيش بيني مي كند سه دلار در هر ميليون فوت مکعب است. اين قيمت ممکن است به ۶ دلار نيز برسد.
در پاسخ به اين پرسش كه آيا صنعت گاز توان مقابله با رشد تقاضا را خواهد داشت؟ مي توان گفت كه تنها در سايه تلاشي پايدار و توانمند، آمريكاي شمالي مي تواند ذخاير گاز قابل قبولي بيابد. سناريوي بالا به هر عقل سليمي خطور مي كند. تنها هشدارهايي كه بايد در نظر داشته باشيم اين است كه قاعده بازار، بر نياوردن انتظارهاي همگاني است. آنچه پذيرفتني به نظر مي رسد، اين حقيقت است كه قيمت هاي گزاف، كاهش تقاضا را در پي خواهد داشت.
منابع معمول مانند چاه هاي پرگاز خاورميانه، در اين منطقه (آمريكاي شمالي) كمياب هستند. به جز نواحي قطبي، بيشتر منابع گازي اين بخش از كره زمين به روش هاي متفاوت استخراج نيازمند است كه اكنون به شرح آنها خواهيم پرداخت.
برخلاف مخازن نفت معمول كه گاز بسياري در آنها انباشته شده است و ميزان بهره برداري از آنها بالاست، اين مخازن غيرمعمول، گاز بسيار كمي توليد مي كنند و شامل شن هاي با تراوايي كم، لايه هاي سنگي شكسته شده و متان موجود در بسترهاي زغال سنگي هستند. ممكن است روزي به مدد فناوري هيدرات متان به آنها افزوده شود. منابع گازي غيرمعمول را كه در مكاني محبوس نيستند، معمولاً به كمك آب (پمپاژ آب به درون مخزن) مي توان خارج كرد. ظرفيت اين منابع گاز بيش از 350 تريليون فوت مكعب تخمين زده مي شود كه حدود 169 تريليون فوت مكعب از آن در محدوده كوه هاي راكي قرار دارند و اين منطقه هم اكنون هم حدود 25درصد گاز توليدي آمريكاي شمالي را تامين مي كند. از لحاظ زمين شناسي، امكان موفقيت استخراج از اين منابع وجود دارد، اما عواملي مانند قيمت هاي بازار، پيشرفت هاي فناوري و كمك هاي دولتي در اين ميان نقش به سزايي دارند. در كانادا هنوز بهره برداري از اين منابع در مراحل بسيار ابتدايي قرار دارد و ظرفيت هاي موجود در خاك آن كشور 290 تا 1800 تريليون فوت مكعب برآورد مي شود.
از روش هاي نامعمول برداشت گاز، شن هاي گازدار به هم فشرده بيشترين ظرفيت توليد را دارند. براساس نظر اخير موسسه فناوري گاز، شن هاي گازدار به هم فشرده 69 درصد از كل توليد گاز از منابع نامعمول را در آمريكا تشكيل مي دهند و سهمي 19 درصدي از كل گاز توليدي ايالات متحده دارند. در همين اظهارنظر تحقيقاتي، قابليت توليد گاز از شن هاي گازدار به هم فشرده كه توجيه اقتصادي دارند، حدود 185 تريليون فوت مكعب تخمين زده شده است.
شن هاي گاز دار به هم فشرده (Tight Gas Sands): در اين رگه هاي دنباله دار گاهي امكان استخراج با روش هاي معمول نيز وجود دارد، به ويژه اگر خاصيت تراوايي آنها به دليل فشردگي بيش از اندازه، در مقياس مولكولي، باشد، اما در مجموع پذيرش اقتصادي اين منابع تنها به مدد پيشرفت فناوري در اين زمينه هاست: تعيين دقيق مكان حفر چاه ها، پيشرفت در زمينه تكنيك هاي شكست (براي خرد كردن قطعات شن هاي به هم چسبيده)، بيرون آوردن شن هاي خرد شده كه خاصيت سيالي پيدا خواهند كرد، پوشش منطقه اي وسيع و حفر چاه هايي كه بتوانند به لايه هاي چگال تر دست پيدا كنند.
برخي چاه ها كه پيش تر به منظور برداشت گاز از روش هاي معمول حفر شده بودند، اكنون براي برداشت شن هاي گازدار به هم فشرده استفاده مي شوند. شناسايي چگالي هاي شكست لايه ها، به علاوه مكان يابي دقيق و قدرت گروه حفاري براي بيرون آوردن هرچه بيشتر اين شن ها در استخراج موفق از اين چاه ها نقش دارند. انتخاب تجهيزات حفاري مناسب براي كاويدن اين لايه هاي نامنظم، ديگر مهارت مورد نياز است. نقشه برداري سه بعدي از زيرزمين و تحليل داده هاي موجود در نقشه هاي به دست آمده از روش ياد شده، كامل كننده فرآيند استخراج خواهد بود. منابع مطالعاتي ستيو ظرفيت 000/10 تا 000/20 تريليون فوت مكعبي را در سراسر ايالات متحده تخمين مي زند، اما صرفه اقتصادي برداشت، چالشي دشوار و دست نيافتني است. در ضمن جريان گاز به سمت بالا درون چاه هاي معمول ديگر وجود ندارد و همين بزرگ ترين چالش پيش رو است. اكنون 000/40 چاه براي كاويدن چنين لايه هاي شني در ايالات متحده وجود دارد. با فناوري كنوني بسياري از آنها به صرفه اند اما در آينده پيشرفت هاي بيشتري به وقوع خواهند پيوست.
گاز سنگواره ها: از سال 1920 بستر كوه هاي آپاچي، منبعي براي گازهاي سنگواره اي بوده اند. اكنون بسترهاي فورت ورث وسن ژوان، منابع جديدي براي توليد گاز از سنگواره ها هستند و بيش از 000/37 چاه با استفاده از اين روش گاز را از چاه استخراج مي كنند كه حدود 3 تا 4 درصد كل گاز توليدي ايالات متحده را تشكيل مي دهد و احتمال افزايش آن بسيار بالا است.
گاز به دو شكل در بسترهاي سنگي جاي مي گيرد: يكي جذب سطحي گاز به درون كروژن (ماده غيرحلال در آب كه پس از فرآيندهايي به نفت تبديل خواهد شد) است. يعني با انقباض گاز روي سطح سخت و جامد سنگ ها (adsorption) اين مواد ارگانيكي روي لايه ها قرار مي گيرند. اين لايه ها مي توانند از 20 درصد ميزان منابع موجود در تگزاس تا ميزان 85 درصد در معادن كلرادو و نيومكزيكو آغاز شوند. لجن ها و كروژ ن هايي كه درون اين سنگ ها محبوس شده اند، مي توانند براي استخراج با بوژينيك و ترموژنيك و ترموژنيك گاز استفاده شوند. شكل دوم به روش هاي معمول استخراج گاز شباهت دارد، اما بايد نخست سنگ ها را شكافت تا گاز محبوس در آنها را آزاد كرد. اين چاه ها به دليل نداشتن منافذ و خاصيت تراوايي، بازده چاه هاي آنها كم است. در اين روش برخي چاه ها بايد پيوسته قابليت شكستن صخره ها را داشته باشند، در نتيجه گران قيمت خواهند بود. تنها با شناسايي صحيح محل و ملاحظات حفاري اين چاه ها به صرفه خواهند بود. متان از بسترهاي زغال سنگي: به گفته USGS منابع زغال سنگ در جهان 3500 تا 9500 تريليون فوت مكعب گاز قابل بهره برداري دارند كه 1000 تا 3000 تريليون فوت مكعب از آن درآمريكاي شمالي موجود است. در آمريكا 9 درصد گاز مصرفي ازمنابع متان زغال سنگي به دست مي آيند. مقدار قابل بهره برداري متان زغال سنگي در آمريكا اكنون 63 تريليون فوت مكعب تخمين زده مي شود كه 42 تريليون فوت مكعب آن در كوه هاي راكي وجود دارند. آمريكا پيشگام استخراج از چنين منابع گازي است. بيش از 18 هزار حلقه چاه در ايالات متحده متان زغال سنگي توليد مي كنند. تنها 6/4 هزار حلقه چاه امسال در برنامه آغاز به كار قرار دارند.
ملاحظات محيط زيستي پيشرفت در اين زمينه را كند مي كنند. گام اساسي در برداشت از اين چاه ها پمپ آب موجود در مخازن زيرزميني داراي متان زغال سنگي است و بيرون آوردن آن پيش از عمليات حفاري انجام مي شود. پمپ ها با مصرف زياد سوخت، سبب آلودگي هوا مي شوند و آب پمپاژ شده در بيشتر موارد به درد آبياري و كشت نمي خورد. در نتيجه آبي آلوده به صورت رودخانه جاري مي شود و اثرهاي اين گونه آب ها بر محيط زيست در حال بررسي است.
روش ديگر، تحقيق در زمينه هيدرات متان (MH) است كه چندين برابر نفت و گاز معمول در جهان انرژي در خود دارد. در واقع ناميدن هيدرات متان به عنوان منبع توليد گاز ناصحيح است، زيرا هنوز صرفه اقتصادي توليد انبوه و غير آزمايشگاهي آن به اثبات نرسيده است.
هيدرات ها در اعماق آب ها و مناطق يخ زده نيز يافت مي شوند. روش توليد آنها بريدن قطعات بزرگ هيدرات ها و تحت فشار و حرارت قرار دادن آنها است. هدف از انجام آزمايش هاي متعدد در اين زمينه، اثبات امكان برداشت، بهره برداري و اقتصادي بودن اين روش نوين در صنعت گاز است.
ارزان ترين و دست يافتني ترين منابع هيدرات متان در آب هاي عميق و مناطق پوشيده از يخ و برف وجود دارد. تست هاي ماليك نشان داد كه در بهترين حالت ها، ماكزيمم 53 ميليون فوت مكعب را ازمنابع در دسترس در ايالات متحده مي توان استخراج كرد كه ميزان مطلوبي نيست. شرايط دشوار فيزيكي حاكم بر آب هاي عميق، نياز به فناوري پيچيده تري براي استخراج را اجتناب ناپذير مي كند. اين جديدترين راه است و امكان موفقيت آن پس از پاسخ گويي به پرسش هاي مطرح شده در متن، وجود دارد. در زمينه كاوش و اكتشاف براي يافتن هيدرات متان، مدل سازي از بسترهاي يخي و اقيانوسي و تحليل فشار- دماي محيط قرار گرفتن منابع اهميت به سزايي دارد.
شبيه سازي ها به كمك امواج صوتي، علم جغرافياي شيميايي زمين و نمونه برداري از كف اقيانوس ها انجام مي پذيرد. در هر حال نياز به گاز درحال فزوني است و تلاش ها براي رسيدن به منابع با ثبات همچنان باقي است. منبع: پري.آ فيشر، www.worldoil.com
 
تاريخ: 17 بهمن 1383 | تعداد نمايش: 5521

نسخه قابل چاپ

 

انتخاب زبان:

 زبان فارسیEnglish Languge

 

آمار سایت


كاربران آن لاين: 30

بازديد امروز : 3153
بازديد ماه : 219255
بازدید کل : 18845580

 
 

تغییرات قیمت نفت
تمام حقوق سایت محفوظ میباشد.
© شركت طراحي مهندسي آريانا شرق 138
1